Udržitelnost se stala jednou z hodnot, které stojí za to vyznávat. Pomůže totiž nejen nám, ale také životnímu prostředí. Ať už se jedná o ekologickou domácnost v podobě čističů a přípravků, potravin nebo produktů do domácnosti z udržitelných zdrojů, každý krok má svou váhu. V článku se zaměříme konkrétně na textil a povlečení z materiálů, které jsou obnovitelné a nezatěžují přírodu.
Nejedná se jen o druh materiálu, který určuje jejich udržitelnost nebo neudržitelnost, ale také o způsob jeho používání. Měli bychom omezit množství produktů, které kupujeme. Což ve zkratce znamená, že čím lépe investujeme do povlečení (a vesměs čehokoliv), tím menší je pravděpodobnost, že budeme v dohledné době potřebovat další stejný produkt, čímž omezíme spotřebu nových produktů.
Udržitelné povlečení je pak takové, které je vyrobeno z přírodního materiálu bez umělých látek a chemie. Neobsahuje polyester, a zároveň by nemělo být zátěží pro životní prostředí a mělo by se jednat o obnovitelné zdroje. Existuje řada certifikátů, na jejichž základě si pak skutečně můžete ověřit, zda se jedná o udržitelnou bio organickou bavlnu (případně jiný materiál) nebo nikoliv.
TIP: Povlečení z udržitelných materiálů najdete třeba na Biano.cz, kde můžete procházet stovky různých e-shopů na jednom místě.
Jedna z nejzákladnějších textilních látek je bavlna. Bavlněné povlečení patří mezi ty nejoblíbenější, protože je to látka na dotek příjemná a není příliš drahá. Může obsahovat spoustu ale. Pokud bavlna není pěstována zodpovědným způsobem, pak životnímu prostředí může velmi škodit. Je totiž velmi náročná na spotřebu vody.
Pokud chcete udržitelné bavlněné povlečení, vybírejte to z organické bavlny, která je pěstována bez toxických látek a producenti dbají na sníženou spotřebu vody.
Oproti bavlně způsobuje menší míru znečištění len. Někde se může dokonce pěstovat zcela bez hnojiv. Lněné povlečení tak představuje ideální druh udržitelného materiálu. Vypadá skvěle, v zimě hřeje a v létě naopak chladí. V přírodě se zcela rozloží. Nevýhodou může být jeho vyšší cena, vydrží vám ale o poznání déle.
Vždy respektujte štítek výrobce a doporučenou teplotu praní, kterou uvádí. Bývá to většinou kolem 40°, ale nemusí se jednat o pravidlo. Perte povlečení naruby se zapnutými knoflíky nebo zipem a snažte se jej nemixovat s ostatními barvami. Nedoporučuje se aviváž, která brání průduchu vlákna. Také povlečení nezapomeňte vyprat před prvním použitím.
Čím zodpovědněji budete povlečení nakupovat a starat se o něj, tím vám déle vydrží. A čím déle vám vydrží, tím později budete kupovat zase nové. I o to v udržitelnosti jde, tak pojďme přispět něčím, co může naší peněžence i přírodě.